Vplyv reštrikcie krmiva na správanie a na denzitu dopamínových receptorov v mozgu kury domácej

Ľubica Kubíková1, Pavel Výboh1, Ľubor Košťál1, C. John Savory2
1Ústav biochémie a genetiky živočíchov SAV, Ivanka pri Dunaji
2Scottish Agricultural College, Auchincruive, Scotland UK

Rodičia kúr mäsového typu (brojlerov) sú v komerčných podmienkach reštrikčne kŕmení, s cieľom redukovať ich morbiditu a mortalitu a zlepšiť reprodukčné vlastnosti.

Cieľom experimentu bolo zistiť vplyv kvantitatívnej a kvalitatívnej reštrikcie krmiva na príjem krmiva, hmotnosť, správanie a hustotu centrálnych dopamínových receptorov u kury domácej. Sliepky rodičovskej línie Ross boli rozdelené do štyroch skupín po 6 kusov. Prvá skupina (R) dostávala kŕmnu dávku doporučenú šľachtiteľskou firmou Ross (vo forme sypkej kŕmnej zmesi), druhá skupina (2R) dvojnásobok doporučenej dávky. V tretej skupine (QR) sme aplikovali kvalitatívnu reštrikciu, t.j. krmivo bolo síce k dispozícii ad libitum, ale bolo ”zriedené” pilinami (do 5 týždňov 40 %, od 5 týždňov 30 % pilín). Štvrtá skupina (AL) bola kŕmená ad libitum. Voda bola všetkým skupinám k dispozícii ad libitum. Do siedmich týždňov veku boli zvieratá chované v skupinách a od 7. týždňa v individuálnych klietkach. Začiatok svetlej fázy svetelného režimu (12 : 12) bol o 700, doba kŕmenia o 900 hod. Spotreba krmiva bola zaznamenávaná denne, hmotnosť týždenne. Správanie bolo sledované vo veku 10, 11 a 12 týždňov. V každom z týchto týždňov sme uskutočnili tri 30 min pozorovania o 930, 1330 a 1730 hod. Vo veku 13 týždňov boli zvieratá usmrtené. Na stanovenie hustoty dopamínových receptorov v jednotlivých oblastiach mozgu sme použili metódu kvantitatívnej ligandovej autorádiografie. Ako špecifické ligandy sme použili [3H]SCH 23390 pre D1 [3H]spiperón pre D2 dopamínové receptory.

Rastová krivka R skupiny zodpovedala rastovej krivke podľa kŕmneho progamu šľachtiteľskej firmy Ross, s odchýlkami v jednotlivých týždňoch menej ako 200 g. V porovnaní s R skupinou rástli 2R vtáky zhruba 2-krát a AL vtáky 2,5-krát rýchlejšie. QR vtáky spočiatku zaostávali voči R vtákom, ale po zmene obsahu pilín zo 40 na 30 % sa hmotnosťou zaradili medzi R a 2R skupinu. Priemerná hmotnosť vtákov v 13 týždni bola R = 1633 g, QR = 2297 g, 2R = 3043 g a AL = 3727 g.

U vtákov z AL a QR skupiny bolo správanie počas dňa vyrovnané, zatiaľ čo u R a 2R zvierat sme pozorovali výrazné diurnálne zmeny. QR vtáky sa líšili od AL vyššou frekvenciou klovania na krmítko a napájačku a nižšou frekvenciou sedenia a čistenia peria. U R a 2R sliepok malo klovanie na krmítko počas dňa klesajúcu tendenciu, naopak sedenie, státie a čistenie u 2R a manipulácia s napájačkou, státie, chodenie a čistenie u R sliepok v priebehu dňa narastali.

Denzitometrické analýza autorádiogramov centrálnych dopamínových receptorov v závislosti od kŕmneho režimu je v štádiu vyhodnocovania.