Telemetrické meranie fyziologických parametrov vo vzťahu k stereotypnému správaniu

indukovanému reštrikciou krmiva u kúr
Ľubor Košťál1, C. John Savory2
1Ústav biochémie a genetiky živočívho SAV, Ivanka pri Dunaji
2Scottish Agricultural College, Auchincruive, Scotland UK

Rodičovské línie mäsového typu kúr (broilerov) sú rutinne kŕmené reštringovanými kŕmnymi dávkami, s cieľom obmedziť ich hmotnosť pri dosiahnutí pohlavnej zrelosti a zlepšiť tak ich zdravotný stav a reprodukčné schopnosti. Reštriktčne kŕmené vtáky sú aktívnejšie v porovnaní s ad libitum kŕmenými a sú trvale vysoko motivované príjmať potravu. V správaní vtákov ktoré dostávajú jednu kŕmnu dávku denne sú výrazné diurnálne zmeny. Sledovanie súvislostí medzi fyziologickými premennými (krvný tlak, tepová frekvencia, telesná teplota a EEG) a správaním nám umožnilo zavedenie rádiotelemetrickej metódy, o ktorom sme referovali už na predchádzajúcej konferencii.

Rozšírenie predbežných meraní na väčší súbor (6 sliepok) potvrdzuje výraznú cirkadiánnu variáciu tepu a telesnej teploty v podmienkach reštrikcie krmiva. Počas tmavej fázy LD cyklu boli tep a krvný tlak nižšie ako počas svetlej fázy. Krvný tlak bol u niektorých jedincov vyšší počas tmavej fázy (n=3), u niektorých neboli zreteľné rozdiely medzi tmavou a svetlou fázou (n=2), a u jedného zvieraťa bol konzistentne vyšší počas svetlej fázy. Tep a telesná teplota dosiahli počas doby kŕmenia najvyššie hodnoty, krvný tlak tak isto v dobe kŕmenia vzrástol. Pokles v orálnych stereotýpiách počas dňa koinciduje s pozvoľným poklesom tepovej frekvencie. Zmena reštriktívneho kŕmenia na ad libitum kŕmny režim sa odrazila v poklese rozdielov medzi svetlou a tmavou fázou dňa a náraste bázálnych hodnôt. S dobou kŕmenia, respektíve s dobou doplnenia krmítka a napájačky, sa v ad libitum fáze nespája nárast krvného tlaku, tepu a telesnej teploty, čo naznačuje že vrcholy v týchto parametroch zaznamenané v reštrikčnej fáze nie sú spôsobené prítomnosťou ošetrovateľa, ale so vzrušením spojeným s kŕmením.

Pre uľahčenie interpretácie EEG počas dňa a vo vzťahu k správaniu a v nadväznosti na našu hypotézu o podieli dopaminergného systému v reguácií reštrikciou krmiva indukovaných stereotýpií sme uskutočnili pokus s vplyvom farmakologickej manipulácie na správanie a EEG. 6 vtákom sme intramuskulárne aplikovali agonistu dopamínových receptorov apomorfín, ktorý indukuje stereotypné klovanie morfologicky podobné klovaniu indukovanému reštrikciou krmiva, a apomorfín v kombinácii s antagonistami dopamínových receptorov SCH 39166 a haloperidolom. Výsledky sú v štádiu analýzy.