Správanie sa kôz v ustajnení počas celého dňa

Egon Gyarmathy, Jarmila Dubravská
Katedra špeciálnej zootechniky
Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Zistenie zvyklostí a správania sa zvierat v rôznych systémoch chovu môže pomôcť pri vytvorení optimálnych podmienok pre sledované zvieratá. Zamerali sme sa na pozorovanie druhu, ktorý nie je najpočetnejším z hľadiska stavov, ale aj napriek tomu ide o významný druh hospodárskych zvierat a to z hľadiska produkcie, ale aj z dôvodu pôsobenia na ráz krajiny. Kozy, zvieratá často zaznávané, sú v súčasnosti významným druhom, o ktorom však nemáme veľké množstvo informácií, najmä čo sa týka správania sa vo väčších koncentráciách. Z tohoto dôvodu sme sa zamerali na sledovanie kôz počas celodenného ustajnenia.

Pri sledovaní etologických ukazovateľov v chove Kravany sme sa zamerali na ukazovatele: žranie, chodenie, státie, státie a prežúvanie, ležanie resp. spánok, ležanie a prežúvanie. Zvieratá sme rozdelili do troch skupín podľa produkcie mlieka a zisťované ukazovatele sme porovnávali vzhľadom na vytvorené skupiny.

Počas sledovania kozy najmä ležali a spali, prijímali krmivo, stáli, ležali a prežúvali a len krátko stáli a prežúvali resp. chodili. Kozy s nízkou produkciou mlieka najdlhšiu dobu chodili a stáli, najmenej prijímali krmivo, prežúvali či už v leže alebo v stoji a ležali prípadne spali. Kozy s vysokou produkciou najviac ležali prípadne spali a najmenej chodili, v ostatných etologických ukazovateľoch vykazovali priemerné hodnoty.

Z analýz, ktoré sme použili pri vyhodnocovaní vyplýva, že existuje vzťah medzi dĺžkou príjmu krmiva a výškou produkcie mlieka. Potvrdilo sa, že zvieratá s nízkou produkciou mlieka najkratšie žrali, avšak na druhej strane kozy s vysokou resp. stredne vysokou produkciou mlieka žrali dlhšie, pričom rozdiel medzi týmito skupinami bol minimálny. Pri sledovaní chodenia zvierat sme zistili, že so zvyšujúcou sa produkciou mlieka sa znižuje doba chodenia kôz. V ležaní a prežúvaní sme zaznamenali, že kozy s nízkou produkciou mlieka najkratšie prežúvali v leže a u zvierat so strednou a vysokou produkciou mlieka bol rozdiel v dĺžke prežúvania malý. Tak, ako sme predpokladali, potvrdilo sa, že kozy s nízkou produkciou mlieka kratšie prijímajú krmivo a zároveň trávia menej času prežúvaním, na druhej strane, rozdiel medzi zvieratami so stredne vysokou a vysokou produkciou mlieka boli veľmi malé.