Individuálne rozdiely v excitabilite CNS a v bludiskovom učení u súrodencov ošípaných (Sus scrofa f. domestica)

M. Novacký, I. Liday
Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava
Univerzita poľnohospodárskych vied, Nitra

Cieľom práce bolo zistiť, či existujú rozdiely v excitabilite CNS a v bludiskovom učení u súrodencov ošípaných od troch matiek (vždy 3 kance a 3 prasnice) plemena Biela mäsová (BM) vo veku 3 (37 kg) a 6 (85 kg) mesiacov (N-18).V práci sme využili metódu habituačného testu (30 min.) v pokusnej komore (320 x 450 cm) (Novacký, Liday,1998). Zaznamenávali sme motorickú aktivitu (Ma), hlasové prejavy (Hp), očuchávanie (Oč) a elimináciu (El) vo frekvencii a neaktívne stavy - státie, sedenie a ležanie v sek. Rýchlosť učenia sme sledovali v 5 opakovaných pokusoch v prechode bludiskom (dĺžka 18 m, šírka 70 cm, výška 120 cm).

Za najvýznamnejšie indikátory správania z hľadiska určovania excitačných hladín CNS považujeme motorickú aktivitu a hlasové prejavy. Výsledky poukazujú na: 1.) existenciu individuálnych rozdielov v excitabilite CNS a v rýchlosti habituačného procesu medzi zvieratami od troch matiek (od každej 3 kance a 3 prasnice) a to z hľadiska krátkodobej a dlhodobej stability v Ma a Hp. Zistili sme medzipohlavné a vekové rozdiely medzi kancami a prasnicami v každej skupine, ako aj medzi skupinami, pričom prevládala aktivita prasníc nad aktivitou kancov vo veku 3 a 6 mesiacov. Z hľadiska vekových rozdielov bola vyššia aktivita u kancov a prasníc vo veku 3 mesiacov než vo veku 6 mesiacov, čo pravdepodobne ovplyvňuje vyššia hmotnosť zvierat v tomto období. Z hľadiska hodnotenia aktivity Oč nie sú významné rozdiely ani medzi pohlaviami, ani pri hodnotení aktivity zvierat vo veku 3 a 6 mesiacov.

Pri sledovaní rýchlosti učenia sa potvrdil poznatok z predchádzajúcich prác, že ošípané sú zvieratá s dobrou schopnosťou učenia (Novacký, Liday, Poltársky, Gráčik, 1998, Novacký, Liday, Kršková, 1999). Z hľadiska hodnotenia 5 testov prechod bludiskom v prvom pokuse vždy trval dlhšie (50 - 60 sek.), ale v každom ďalšom pokuse už boli zvieratá rýchlejšie. Medzi skupinami zvierat od troch matiek sme zaznamenali rozdiely. Zvieratá skupiny č. 3 (matka č. 8709 / 1998) tak vo veku 3, ako aj 6 mesiacov boli v prechode bludiskom najrýchlejšie (1. test vo veku 3 mesiacov - 55,3 sek., 5. test vo veku 6 mesiacov - 19 sek.).

Výsledky potvrdili individuálne, vekové a medzipohlavné rozdiely v excitabilite CNS a v rýchlosti učenia v skupinách zvierat od troch rôznych matiek. To poukazuje na význam sledovania vrodených prejavov ošípaných a ich schopnosti učenia v bludisku vo vzťahu k zdedeným vlastnostiam s možnosťou využitia týchto poznatkov pri uplatňovaní optimálnych etologických vlastností vo veľkochovoch, ako aj v progresívnych šľachtiteľských programoch.

Literatúra:

Novacký, M., Liday, I.: The Use of Habituation in Determining the Individual Differences in CNS Excitability of Swine. Biotechnologia u stočarstvu 14, 1998 (5 - 6), s. 11-15.

Novacký, M., Liday, I., Poltársky, J., Gráčik, P.: Excitabiliota CNS a bludiskové učenie u ošípaných (Sus scrofa f. domestica). Zborník 25. etologická konferencia Dolní Brusnice, 21.-23.5.1998, s. 31.

Novacký, M., Liday, I., Kršková, L.: Excitabilita CNS a učenie kancov a prasníc ošípaných (Sus scrofa f. domestica). Zborník 26. etologická konferencia, Dubová, 6.-8.5.l999, s. 35.