Vybrané etologické prejavy jašterice zelenej (Lacerta viridis)  v jej prirodzenom prostredí so zreteľom na jej dennú a sezónnu aktivitu

I. Majláth, V. Fekiač, B. Šmajda
Katedra fyziológie živočíchov a človeka, Prírodovedecká fakulta,
Univerzita P. J. Šafárika, Košice

Cieľom práce bolo určiť najvýznamnejšie faktory pôsobiace na kvantitatívne a kvalitatívne zmeny aktivity jašteríc druhu jašterica zelená – Lacerta viridis počas rôznych fáz dňa a roka.

Počas sezóny 1999 sme nadviazali na pozorovania z rokov 1997 a 1998. Sledovaná bola aktivita jašterice zelenej v prírodnom prostredí na južne exponovaných stráňach Zádielskej planiny a Turnianskeho hradného vrchu (CHKO Slovenský kras BR UNESCO). Bolo zaznamenávané kvantitatívne zastúpenie oboch pohlaví, ako aj juvenilných jedincov na vymedzenej ploche. Boli zisťované zmeny sledovaných parametrov v závislosti od zmien vonkajších faktorov (teplota, intenzita a trvanie slnečného svitu, doba dňa a ročné obdobie).

Zistili sme významné rozdiely v početnom zastúpení oboch pohlaví ako aj juvenilných štádií v jednotlivých fázach dňa aj roka. Takisto sme dospely k záverom, že o kvalitatívnom zložení aktívnej populácie v priebehu dňa a roka rozhoduje doba dňa a ročné obdobie, intenzita a dĺžka trvania slnečného svitu. Dôležité je zistenie, že teplota v tomto prípade zohráva iba úlohu sekundárneho synchronizátora. Okrem týchto faktorov sa uplatňuje aj kondícia a fyziologický stav daného jedinca (napr. gravidita).

Taktiež sme zahájili výskum teritoriálneho správania tohto druhu. Po prvom roku pozorovaní môžeme konštatovať, že jašterica zelená je teritoriálny živočích, aj keď sa nejedná o klasické teritórium. Táto “teritorialita” je charakteristická hlavne pre samce, aj keď určité náznaky boli pozorované aj u samíc. Zistili sme, že toto “teritórium” nemá pevne stanovené hranice a jašterica ho mení niekoľkokrát do roka. Výskum teritoriálneho správania tohto druhu si však vyžaduje ďalšie dlhodobejšie výskumy.