Hustota dopamínových D1 a D2 receptorov v mozgu nosníc s vysokou a nízkou frekvenciou klovania peria

B. Bilčík1, Ľ. Košťál1, Ľ. Kubíková1, P. Výboh1, L. J. Keeling2
1Ústav biochémie a genetiky živočíchov SAV, 900 28 Ivanka pri Dunaji
2Swedish University of Agricultural Sciences, Department of Animal Environment and Health, 532 23 Skara, Švédsko

Klovanie peria je jedným z najvážnejších behaviorálnych problémov v chovoch nosníc, s vážnymi dôsledkami pre welfare, ako aj ekonomiku chovu. Keďže toto správanie sa vyskytuje iba u 8-13 % populácie, jednou z možností ako sa zbaviť tohto problému je identifikovať jedince s predispozíciou ku klovaniu peria a vylúčiť tieto zvieratá z ďalšieho chovu. Napriek tomu, že klovanie peria je špecifický prípad klovania, motorické vzorce tohoto správania sú podobné klovaniu pri príjme potravy a stereotypnému klovaniu. Dopaminergný systém, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri kontrole klovania indukovaného prostredím a farmakami, by mohol mať úlohu aj pri iných formách klovania, vrátane klovania peria. Na overenie tohoto predpokladu boli nosnice podľa správania klasifikované ako klovači a neklovači a porovnávali sme hustoty dopamínových D1 a D2 receptorov v ich mozgoch.
Osemdesiatštyri nosníc línie Hisex hnedý bolo chovaných v pároch v klietkach a ich správanie bolo sledované vo veku 17, 23, 27 a 33 týždňov. Na základe počtu silných klovnutí bolo vybraných deväť sliepok s najvyššou a deväť s najnižšou frekvenciou klovania. Zvieratá boli dekapitované, ich mozgy vypreparované z lebky a zmrazené. Časti mozgu obsahujúce striatálne oblasti lobus parolfactorius (LPO) a paleostriatum augmentatum (PA) boli narezané na zmrazovacom mikrotóme a rezy umiestnené na želatínou pokryté podložné sklíčka. Hustota dopamínových receptorov bola stanovená metódou kvantitatívnej ligandovej autorádiografie. Rezy inkubované so selektívnymi rádioligandami [3H]SCH 23390 pre D1 a [3H]spiperónom pre D2 receptory boli priložené k filmu senzitívnemu na trícium a autorádiogramy boli podrobené kvantitatívnej denzitometrii s použitím počítačovej analýzy obrazu. Výsledky boli analyzované analýzou variancie pre opakované merania.

Medzi zvieratami s vysokou a nízkou frekvenciou klovania peria nebol zistený signifikantný rozdiel v hustotách D1 ani D2 receptorov v oboch sledovaných štruktúrach ako celku, avšak vysoko signifikantný bol vplyv roviny rezu (p < 0,001), poukazujúci na rozdiely v hustotách v rostrálnej, mediálnej a kaudálnej časti LPO a PA. V oboch oblastiach boli vyššie hustoty v rostro-mediálnej oblasti. Post-hoc testy preukázali signifikantne vyššie hustoty D1 receptorov v prednej časti LPO klovačov (p < 0,05), avšak nižšie hustoty D2 receptorov v zadnej časti (p < 0.05). V oblasti PA boli u klovačov signifikantne vyššie hustoty D2 receptorov (p < 0.01) a podobný trend v prípade D1 receptorov v mediálnej oblasti.

Naše výsledky poukazujú na možnú účasť dopaminergnej neurotransmisie v expresii klovania peria u nosníc.